«Подорож за народним календарем» (конспект заняття)

підготувала:Осташова Анастасія Вікторівна, викладач МАУ ДО Омутінская ДШМ, с.Омутінское.

мета:

  • Дати уявлення про гармонійний співвідношенні сезонного праці і розваг протягом цілого року на прикладі російського землеробського календаря.

завдання:

  • Ознайомити дітей зі святами і звичаями російського народу;
  • Виховувати інтерес і любов до народних традицій;
  • навчити прийомам і методам практичної роботи з різними матеріалами;
  • розвивати самостійність, творчу активність;

 матеріали:

Репродукції російських художників (Б.Кустодіев "На ярмарку", "Балаган", К.Маковскій "Святочні ворожіння", С.Кожін "Масляна на Русі", І.Соколов "Ніч на Івана Купала", Ю.Сергєєв "Русь язичницька, "Свято врожаю" і т.д.) Фотографії російської народного одягу, інтер'єру російської хати, предметів побуту. Вироби або малюнки предметів декоративно-прикладного мистецтва. Музичний супровід - російські народні пісні, колискові, частівки.

Матеріали на диску: авторські мультфільми "Іван Купала". "Масляна", "Дожінкі", "Святки".

Практична значимість даної роботи полягає в тому, що розроблений нами дидактичний матеріал можна використовувати і на уроках малювання в школі, і на заняттях в художніх класах.

 хід заняття.

Коли ми говоримо і календарі, ми маємо на увазі різні календарі: цивільні, церковні, місячні, городні. А що ж таке народний календар?

Наші предки здавна займалися землеробством, тому культура в цілому і основна маса свят носила землеробський характер. Протягом багатьох століть селяни спостерігали за погодними явищами, осмислювали отриманий досвід і створювали обряди і норми суспільного життя, також багато іншого.

Так поступово склався народний календар - це свого роду щоденник і енциклопедія селянського побуту цього святами і буднями.

Життєвий уклад хлібороба визначався в першу чергу зміною пір року. Поворотними термінами сонячного календаря.

Річний коло.

 "Святки"

В кінці грудня наступали зимові свята - Різдво і Святки. Святки розпочиналися в ніч з 24 на 25 грудня і тривали 2 тижні до Водохреща. Святки відзначалися усіма, але в основному це було свято молоді: її гри, пісні, обходи будинків. Посиденьки, ворожіння створювали неповторну атмосферу святочного веселощів. По дворах ходили колядники з піснями, охочими багатого врожаю і достатку. Колядників супроводжували ряджені. Вони вбиралися в вивернуту хутром назовні овчинно шубу, особа закривали маскою або мазали його сажею.

Перегляд мультфільму "Святки"


"Масляна"

У багатьох народів світу перехід від зими до весни відзначений особливими святами - карнавалами. На цей же час припадала і російська Масляний тиждень. Вона справлялася за 7 тижнів до Великодня. До Масленої тижня будувалися перші гойдалки і каруселі. Масляна - час млинців, оладок, сирників, пирогів і пампушок. Всі ці ласощі отримували в першу чергу діти. На дітей, які отримали перший млинець, покладалася особливо відповідальний обряд - закликання весни.

Кульмінація свята - багаття. На початку масляного тижня майстрували ляльку в повний зріст, наряджали її, в неділю Масляну, як образ зими, що йде, спалювали.

Перегляд мультфільму "Масляна"


"Іван Купала"

Іван Купала належав до числа найбільш шанованих, найважливіших свят в році. У ньому брало участь все населення, причому традиція вимагала від кожного активного включення в усі обряди, дійства і особливої ​​поведінки: дотримання ряду правил, заборон, звичаїв. Люди вірили, що в ніч "на Івана" природа відкриває людині свої таємні сили, скарби і чудодійні властивості квітучого світу.

З півдня до самого вечора купалися в річках, водоймах, співали пісні, водили хороводи. Збирали цілющі трави. Ближче до вечора розпалювали багаття, через які стрибали дівчата і хлопці. Дівчата також ворожили на судженого: сплітали вінки і пускали по річці. Якщо вінок плив і не тонув, то шлюб очікувався щасливим і вдалим.

Існувало таке повір'я: в ніч на Івана Купала зацвітає папороть; знайшов таку квітку, зможе відшукати будь-який скарб.

Перегляд мультфільму "Іван Купала"


"Дожінкі"

У вересні літо закінчується, осінь починається. Попереду довга, похмура осінь, дощі, а потім довга, холодна зима. Але ще стоять погожі теплі деньки і саме час подякувати природу за урожай. 28 серпня-Успіння Пресвятої Богородиці, за народним календарем відзначалися Дожінкі, оспожінкі. До цього часу майже повсюдно вже закінчувалася жнива, тому народні обряди пов'язані в основному з освітленням хліба з борошна нового помелу. Останній сніп наряджають в сарафан, обвивають стрічками, і з піснями несуть на мирний бенкет - загальний стіл, для якого готують яєчню і печуть пироги.

Перегляд мультфільму "Дожінкі".


 Творча діяльність учнів.

1. Проаналізуйте твори художників на тему російських народних свят.

2. Виконайте ескізи багатофігурної композиції для сюжетно-декоративної композиції на тему "Народні свята. Подорож за народним календарем".

3. Виберіть сюжет, в якому можна передати найбільш характерні види святкового дійства: частування млинцями на масницю, хороводи на Івана Купала, спів колядників біля будинків односельців, ярмаркові осінні торги.

4. До початку творчої роботи вирішите, з яких матеріалів можна виконати той чи інший мотив панорами. Як краще використовувати властивості різних матеріалів для передачі матеріальності.

5. Виготовлення різних елементів панорами: фігур і декорацій.

6. Завершальний етап роботи над колективною композицією пов'язаний з узагальненням і об'єднанням різних сюжетів в єдину композицію.

Підсумки заняття:

Експонування готової композиції "Подорож за народним календарем" на різних фестивалях і конкурсах дитячої творчості.

прикладна програма

  

Список літератури:

  1. Цілий рік. Русский землеробський календар / Упоряд. Вступ.ст. і приміт. А.Ф. Некрилова; Іл.Е.М.Белоусовой.-М .: Правда. 991.-496с., Мул.
  2. Панкеєв І.А. Російські свята. М .: Яуза, 1998. - 256с.
  3. Шпикалова Т.Я. Дітям - про традиції народної майстерності. Осінь: Учеб.метод.пособіе: У 2 ч. М .: Гуманит. Вид центр ВЛАДОС, 2001. с.272.
  4. Горяєва Н.А. Декоративно-прикладне мистецтво в житті людини, М.: Просвещение, 2003. - 176с., Мул.
  5. Сокольникова Н.М. Образотворче мистецтво і методика його викладання в початковій школі. Малюнок. Живопис. Народне мистецтво. Декоративне мистецтво. Дизайн: навчальний посібник для суду. Висш.учеб.заведеній / Н.М. Сокольнікова.- 4-е изд., Стер.- М .: Видавничий центр "Академія", 2008.- 368с.
  6. Русский побут. Для середнього шкільного віку. Серія "історія Росії" Изд. "Біле місто" М. 2012.